ANUNȚ FINALIZARE PROIECT

Anunțuri / comunicate Decembrie 7, 2021

ANUNȚ FINALIZARE PROIECT

PAROHIA VIȘAN,cu sediul în comuna Bârnova, sat Vișan, județul Iași, în calitate de Beneficiar, a finalizat implementarea proiectul de finanțare cu titlul:”REALIZAREA DOCUMENTAȚIILOR TEHNICE PENTRU RESTAURAREA ȘI CONSOLIDAREA BISERICII ”SF. ILIE” VIȘAN, cod LMI IS-II-m-B-04268FAZA D.A.L.I.”, cofinanțat de Institutul Național al Patrimoniului (INP)în cadrul Subprogramului: Documentații tehnico-economice pentru intervenții asupra monumentelor istorice, sesiunea de finanțare: INP 1/2021, în baza contractului de finanțare nr. 06/14.05.2021.

Obiectivul general al proiectuluia constat înrealizarea de documentații tehnico-economice Faza DALI, specifice lucrărilor ulterioare de restaurare, reabilitare și consolidare obiectiv de patrimoniu Biserica ”Sf. Ilie” monument istoric cod LMI IS-II-m-B-04268 ce datează din anul 1770 .

Valoarea totală a proiectului a fost de 155.391,00 lei din care valoarea finanțării acordate este de 139.852,00  lei.

Principalele rezultate obținute ale proiectului de finanțare sunt:

• Documentatie de Avizare a Lucrarilor de Interventie - receptionata
  • Mediatizarea proiectului realizată prin  evenimentul ”Ziua Eroilor”cu scopul de a aduce în prim plan atât finanțarea acordată de INP cât importanța păstrării și conservării obiectivului de patrimoniu din comună.
  • Realizarea si distribuirea de materiale de informare de tipul: pliantelor și afișelor.

Beneficiarii proiectului: Unitatea de cult parohia ”Sf. Ilie” Vișani, enoriași ce aparțin de această parohie, elevi ai școlii gimnaziale Bârnova, comunitatea locală.

Informaţii suplimentare se pot obţine la:

Persoana de contact, Preot Mihai-Liviu Bărboșelu, tel.0745.640.430,

email:elly_ra@yahoo.com, Facebook: https://www.facebook.com/groups/578611205676606/

Citește alte articole despre: anunt