Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 17, 2014

Situată în partea sud vestică a satului Vișani din comuna Bârnova, Iași și megiesindu-se cu G.A.S Bucium și drumul satului, biserica a fost zidită pe la 1770-1772 de către oarecare paharnic Păun. Construcția primordială era compusă din piatră, cărămidă, valatuci și nuiele, acoperită cu șindrilă.

In anul 1937-1938 biserica a fost complet demolata pana la temelia de piatra peste care, apoi, enoriasii satului cu concursul Regimentului de Transmisiune Iasi, au reconstruit din caramida de presa si de mana, actualul locas de inchinaciune pe care l-au acoperit cu tabla zincata.

Planul constructiei este trilobat cu absidele poligonale in exterior. Deasupra pridvorului- al carui spatiu a fost redus la jumatate, se inalta clopotnita, patrata la baza si terminata cu svelta turla ocogonala cu trei ferestre.

Pridvorul si clopotnita au fost consolidate cu 3 contraforti de piatra.

Din vechiul asezamant de inchinaciune s-a mai pastrat-in afara de temelie, doar catapeteazma si icoanele.

In interior plafonul plan, din sufit, se complica cu o mica bolta piramidala cu 8 laturi, din care atarna policandrul.

Cadrul catapetezmei este construit din lem de tei cu sculptura florala si icoanele ei pictate pe blani de lemn.

Pictura catapetezmei si a icoanelor s-a executat in ulei, in stil bizantin fara a se cunoaste anul si nici numele pictorului.

Pictura murala a fost executat in anul 1938 de zugravul Zmeu din Iasi.